Amanda Hampson

Amanda Hampson

Yeni Zelanda’da büyüyen Hampson çocukluğundan beri sıkı bir okuyucuydu. Agatha Christie, Dickens gibi yazarların büyüsüne kapılıp yazar olmayı hayal etti. Gazeteci olursa yazar olabileceğini düşünürek daha lisedeyken yerel gazetede çalışmaya başladı, fakat 16 yaşında beklenmedik bir hamilelikle hayallerini rafa kaldırdı.

Doğurduktan sonra ailesinin desteğiyle oğlunu evlatlık verdi ve 21 yaşında eğitimi için Londra’ya amcasının yanına gitti. Yirmili yaşlarında çeşitli dergilerde yazarak hayalinin mesleğine daha da yaklaştı.

İlk kurgu dışı kitabı “Battles with the Baby Gods”ın hemen ardından “Take Me Home-Families Living with Alzheimer’s”ı çıkardı.

Bu kitapların heyecanıyla ilk romanı üzerinde çalışmaya başladı ve 2005 yılında Penguin Books tarafından “The Olive Sisters” adıyla yayımlandı. Tekrar baskılar ve birçok dile çevrilen kitap, Hampson için adeta bir rüya gibiydi.

2008 yılında ikinci romanı olan “Two for the Road” yayımlandı. Bunun ardından yazmaya ara veren Hampson’ın üçüncü romanı 2017 ve son romanı ise 2018 yılında Penguin Random House tarafından yayımlandı.

Üç çocuk (bunlardan biri daha sonra birbirlerine kavuştukları evlatlık verdiği oğlu) annesi Hampson, Sydney’de yaşıyor.