Riane Eisler

Riane Eisler

Riane Eisler, barış ve feminizm konularında dünya çapında tanınmış bir araştırmacı, fütürist, öğretim görevlisi, avukat ve Ortaklık Çalışmaları Merkezi eş başkanıdır.

            Viyana’da doğduktan sonra, kendini Küba yolunda, geri çevrilen St. Louis’ten önceki son seferde Nazilerden kaçan altı yaşında bir sığınmacı olarak bulmuştur. Havana varoşlarında büyümüş ve on dört yaşında Birleşik Devletler’e göç etmiştir. Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde sosyoloji ve antropoloji öğrenimi görmüş, özel Phi Beta Kapa derecesiyle UCLA Hukuk Fakültesi’nde de hukuk doktorası unvanı kazanmıştır.

            Riane Eisler, California Üniversitesi ve Los Angeles’taki Immaculate Heart College’de ders vermiştir. Uluslararası seviyede tanınmış bir barış araştırmacısı ve eğitimcidir. Çalışması ilk Dünya Barış Ansiklopedisi’nde yer almıştır. Eski Birleşmiş Milletler Araştırma Direktörü başkanlığındaki Genel Evrim Araştırmaları Grubu’nun üyesidir. Evlilik, boşanma ve kadınların geleceği üzerine yazdığı Dissolution (Çözülme) (McGraw-Hill 1977) önemli bir kitaptır. The Equal Rights Handbook (Eşit Haklar Elkitabı) (Avon 1978), Birleşik Devletler Anayasası için önerilen Eşit Haklar Değişikliği üzerine yol gösterici bir eserdir. Kadınlara ve çocuklara yardım edecek kanunlara öncülük etmiş ve önemli örgütler kurmuştur. Bu örgütler arasında, Los Angeles Kadınlar Hukuk Programı Merkezi (Bileşik Devletlerde türünde ilk olan) ve Ortaklık Çalışmaları Merkezi yer almaktadır.